Är 2022 året då temamiddagar äntligen får sig en revansch? Från tveksamma grisfester, diverse tjejmiddagar, babyshowers och oktoberfester kanske vi nu börjar bli taggade på att återskapa riktigt satsiga historiska måltider med tillhörande spellista, dukningar, drinkar och hela kitet? Ja, jag är i alla fall väldigt sugen på att ha just temamiddagar som en liten utmaning detta år. En 5 middagar borde jag väl klara på elva månader, i alla fall? Man kan väl få drömma lite? Jo, men det har jag gjort och komponerat 3 roliga middagar som jag skulle kunna tänka mig att anordna det kommande året.
Att jag inte äter kött begränsar mig givetvis en smula. Men inte så att det stör mig. Jag har hittat flertalet middagar som går fint att laga även om man inte äter fyrbenta djur. Vi börjar i Mexico, tar oss vidare till Parisiskt 20-tal för att därefter landa i 1800-talets Sydfrankrike. En salig blandning historiska måltider. Kul!
För att kunna sätta ihop middagarna har jag till min hjälp använt mig av ett gäng kokböcker som jag hittade i min bokhylla. Flera böcker är från antikvariat och går således tyvärr inte att hitta i vanliga bokhandeln. Om jag beslutar mig för att genomföra det här projektet med att laga temamiddagar hela året kommer jag såklart dela recepten. Vi får se hur det tar sig!
Tema: Día de los manteles largos med Frida Kahlo
Den första temamiddagen som jag är väldigt taggad på att köra är en middagsbjudning i sann Frida Kahlo-anda. Frida Kahlo är som vi alla vet känd för sina fantastiska tavlor – men något som du kanske inte visste är att hon brukade anordna riktigt roliga fester. Dessa middagsfester brukade Frida kalla för “día de los manteles largos” vilket betyder något i stil med den långa dukens dag. Låter förjävla fult på svenska, så vi kör på det spanska begreppet. I boken Fridas Fiestas kan vi ta del av många av de recept Frida lagade till sina bjudningar. En bok som jag stod i kö på under mer än en månad, men som jag tillslut fick avbeställa eftersom den aldrig kom fram. Om du ser det här Calle – jag önskar fortfarande mig den här boken jättemycket! Om jag får den lovar jag att laga hela menyn nedan åt dig.
När vi nu ska återskapa denna mexikanska middag befinner vi oss i Mexico City på 1930-talet. Därför kommer vi under middagen lyssna på mexikansk mariachimusik, t ex Mariachi Vargas. För att komma i stämning och se hur köket i Casa Azul såg ut kan du besöka Frida Kahlos hem virtuellt här. Gud, jag älskar sånt här så mycket. Tack internet för att du finns.
Men! För att återgå till menyn för denna temafest. Här är vad jag tänker mig att man kan servera:
- Vi börjar med en soppa. T ex ostronsoppa från Fridas bröllop alternativt en sopa de fideo, det vill säga en tomatsoppa med pasta.
- Därefter går vi över till en sallad på grillad zucchini, avokado och queso fresco.
- Till huvudrätt blir det chiles en nogada vilket är fyllda paprikor som badar i en krämig valnötssås toppat med granatäpple.
- Som avslut kör vi på mezcalshots och en frivillig lite ciggeluring
Tema: Den förlorade generationen
Nästa temamiddag utspelar sig i Frankrike, närmare bestämt Paris med inspiration från 20- och 30-talet. Kriget är över och i den franska huvudstaden samlas konstnärer, författare och annat kreativt folk. För att sätta samman denna middag utgår från den amerikanska författaren Ernest Hemingways Parisliv – vars dagar han tillbringade med sina vänner Ezra Pound, Gertrude Stein, Sylvia Beach, paret Fitzgerald och James Joyce.
Och nu ska vi festa som om vi vore amerikanska hipsters! Om Hemingway hade fått bestämma hade vi börjat dagen med ett sportevenemang. Det kan vara att kolla på en boxningsmatch, spela på hästar eller gå på tjurfäktning. Det känns inte så fräscht eller modernt så istället kommer vi att spela klipp från Tour de France i bakgrunden under kvällens middag. Helst vill vi smälla upp dessa cykelkillar på väggen med hjälp av projektor med annars funkar datorn också.
Vi börjar vår temamiddag med en picknick i parken. Generöst med vin, torr fransk cider och öl i glasen. På tallriken har vi god anspråkslös mat, upplockad i små speceributiker. Därefter tar vi oss hemåt, salongsberusade och på gott humör för att äta kronärtskockor med hollandaisesås samt smultron med crème fraiche. Kanske avslutar vi kvällen med en brottningsmatch på golvet, men sånt kan man ju inte bestämma. Det får komma spontant.
Dryck
Här har jag skrivit ihop en lista på grejer vi kan insupa under dagen, med inspiration från Hemingways “En fest för livet” som jag förövrigt rekommenderar er att läsa om ni planerar att anordna en fest på tema “fransk 20-talshipster”. Det här blogginlägget har sammanfattat Hemingways dryckespreferenser på ett ypperligt sätt.
- Kirch! Hemingway är tokig i denna körsbärssprit. Jag är osäker på vilken kitsch det var Hemingway var särskilt förtjust i, men jag gissar på att det kan ha varit något i denna stilen. Eller en sådan här kanske? Den ser visserligen förjävlig ut men man får väl offra sig för konsten.
- Marsala eller Campari är också väldigt on character
- Rött vin från Beaune, t ex en Pinot Noir.
- Vitt vin från Sancerre, t ex denna.
För att ta fram ett förslag på en passande meny för denna afton har jag använt mig av boken “Kulinarisk njutning med en förlorad generation” som jag köpt på Rönnells Antikvariat i Stockholm. Tyvärr verkar den inte gå att få tag på i internetbokhandeln, men kolla Tradera!
Picknicken består av
- Salade Aixoise vilket är en sallad på potatis, gröna bönor, ägg, oliver och kronärtskockor dränkt i en god dressing
- Kall bönpaté à la Denis
- Oskar Wildes dubbla gurksmörgåsar
- Äter du fisk ska du även ta med dig en rökt fisk med huvud och allt paketerat i papper och äta den direkt med fingrarna
Till middag blir det
När vi kommit hem från vår picknick börjar vi vår middag med ostron. Äter man som Hemingway är det ett hekto ostron per person som gäller. Därefter äter vi följande:
- Hallarnas löksoppa
- Kronärtskockskocka med hollandaisesås
- Fraises des Bois doppade i crème fraiche
Tema: På middag hos Monet
Den sista temamiddagen som jag vill tipsa om idag utspelar sig även den i Frankrike, närmare bestämt hemma hos konstnären Monet. Monet älskade mat och var en foodie av rang. Rätterna som han älskade bestod ofta av egenodlade råvaror såsom zucchini, sparris och kål. Därför tänker jag att denna temamiddag borde intas under sensommaren för bäst resultat.
Till förrätt kommer vi äta Charlotte Lysès gratinerade lökar följt av färskostkakor, cruditéer samt varma ostpastejer. Till huvudrätt blir det soppa, det ska ha serverats varje kväll i det Monetska köket. Jag tänker att jag kommer servera en garbure, det vill säga en sydfransk kålsoppa. Alternativt en vitlökssoppa med brödkrutonger och persilja. Vi avslutar middagen med en tekräm och äpplebeignets. Några nantes-kakor går eventuellt ner också. Alla recept kommer från “Till bords med Monet”, från 1990.
Den här middagen skall givetvis intas utomhus i trädgårdslandskap. Och här ska middagen inledas med följande små förrätter:
- gratinerade fyllda lökar à la Charlotte Lysès
- färkostkakor
- varma ostpastejer med baguette
- cruditéer

Däremellan tar vi oss en liten dryckespaus innan vi går vidare till huvudrätten vilken består av:
- sydfransk kålsoppa alternativt vitlökssoppa med persilja och krutonger
Till dessert blir det en tekräm samt friterade äpplebeignets. Och drycken då? Jo, men till detta goda dricker vi fransk torr cider, t ex denna.
Så, det var 3 middagar som jag hoppas ni kan känna er lite inspirerade av! Förhoppningsvis genomför jag dessa middagar de kommande månaderna också – och då får ni såklart recept. Vilka temamiddagar drömmer du om att anordna alternativt gå på? Jag vill veta allt!
Kommer på alla tre!
Vore oerhört trevligt!
Blev direkt besatt av Monet-middagen! Får bli årets happening!
Hela Monet-boken är så inspirerande. Vill laga allt!
AHHH jag blir helt salig av att läsa om dina tema-drömmar! Tema-middagar är det absolut bästa jag vet. Önskar att jag kunde anordna sådana “for a living”. Det vore något!
Mina egna önske-teman för året är:
-Superbrittisk Afternoon Tea (utifrån typ Downtown Abbey-kokboken)
-Födelsedagskalas med tema barnkalas. Korv med bröd, ett stort fat med chokladbollar, en gigantisk marängsviss & godispåsar till alla gäster
-Dansk afton. Pølse, Tuborg, smørrebrød & wienerbröd med chokolaaee
🙂