Jag brukar säga att det bästa med att bo i Malmö är närheten till Köpenhamn. Det kanske inte är ett helt sant påstående men det är inte helt fel heller. 30 minuter med tåget, sen står du mitt i en av världens bästa huvudstäder. Nä men jag tror inte att man fattar hur fett det faktiskt är om man inte själv bor i Malmö?
Nu var det var visserligen snart 2 år sedan jag i skrivande stund satte min fot på dansk mark pga ni vet vad MEN här kommer i alla fall en himla massa tips på restauranger, caféer, vinbarer och hotell att besöka when in Köpenhamn. Guiden kommer fyllas på allt eftersom jag åker över sundet och upptäcker nya ställen. Och som vanligt: har du något tips jag absolut inte får missa, lämna gärna en kommentar!
Köpenhamn för foodisar
Innan vi börjar gå igenom mina tips vill jag tipsa om boken Köpenhamn för Foodisar. Oavsett om du har planer på att besöka Köpenhamn inom kort tid eller inte. Det finns få böcker i min bokhylla som har inspirerat mig på så många olika sätt som Köpenhamnsboken har gjort. Det är någonting med hur författaren beskriver Köpenhamn, dess framväxande matscen, stadens historia, berättelser, bilderna! Ja, jag vill flytta till Köpenhamn direkt! Starta en egen liten krog i nån obskyr källarlokal. Dricka bajer, äta ägg som fyllesnack och röka inomhus! Åh, Köpenhamn! Jag älskar dig!
Restauranger och vinbarer
Här kommer en blygsam liten lista på restauranger och vinbarer som jag gillar i Köpenhamn. En lista som kommer fyllas alltmer på inom kort!
Hija de Sanchez
Tacos! Det absolut bästa som finns. Och riktigt goda tacos äter man på Hija de Sanchez. Det ska finnas två filialer av Hija de Sanchez i Köpenhamn. Vi har dock enbart besökt den som ligger i Køttbyn, som alltså ligger precis vid hovedbanegården. Älskar miljön här. Musiken, menyn, människorna! Gillar du tacos? Ja, men då måste du gå hit.
Depanneur
Till Depanneur går man för att dricka Lambrusco. Eller, det gjorde vi i alla fall. Det var min svägerska Tea som bor i Köpenhamn som tipsade om det. Jag tycker Depanneur är så… opretentiöst och enkelt. Ett bra hängställe helt enkelt om man bara vill ta något litet att dricka!
Pompette
Pompette är min favoritbar i Köpenhamn. Ett måste-ställe varje gång jag är i byn. Det är faktiskt tack vare Pompette som jag fick upp ögonen för hur kul vin kan vara. Här serverar de några få snacks. Ofta en burrata med olika toppingar, som t ex hallonpulver eller fänkålsfrön. Bröd och olja! Älskar uteserveringen! Grön, lummig, mysig!
Mahalle
Åh, Mahalle! Vad jag saknar. Hit gick jag och min svägerska Märta för att käka brunch. En otroligt minnesvärd förmiddag och ett av mina absoluta favoritställen i Köpenhamn. Allt var gott här. Beställ in massor av olika smårätter och dela. Missa inte fattoushen!
Friheden
Friheden är en vinbar som ligger i en skatepark. Här äter man snacks och dricker vin i fantastisk miljö. Mat serveras hela dagen i form av brunch, frukost, lunch och middag.
Fiskebaren
Köttbyn i Köpenhamn är ju ett must go to-ställe. Och det här är visserligen ett konto med vegetarisk fokus MEN jag måste ändå tipsa om Fiskebaren. För här åt jag mitt livs godaste pommes med remouladsås. Fiskebarens remouladsås är insane! Massa pickles! Fast konsistens. Fet, men inte för fet. Ja, ni måste helt enkelt smaka remouladen här. Måste!
Ancestrale Bar
Ancestrale är en fin liten vinbar som enbart serverar spännande naturviner. En snacksmeny med goda rätter finns också. Det bästa med det här stället var dock toaletten där de spelade Bob Marleys Three Little Birds om och om igen.
Ved Stranden
Ved Stranden är en jäkligt trevlig vinbar. Vi gick hit med två vänner på min 30-årsdag och drack pet nat och lyssnade på live-jazz. Tyvärr tog jag inga o-suddiga bilder därifrån så ni får helt enkelt lite på mitt ord. Ved Stranden är sviiiinmysigt.
Døp
Om du har följt mig på Instagram längre än en vecka vet du vid det här laget att jag älskar korv. Om jag satt på death row och skulle få välja en sista måltid hade det blivit en fransk hotdog med extra fransk dressing och en pucko vid sidan. Ett ställe som är riktigt bra på korv är Døp vid Amagertorv. Och här har de faktiskt en riktigt bra vegokorv till ett väldigt bra pris. Den görs på tofu och serveras med klassiska tillbehör som senap, ketchup, rostad lök och picklad gurka. GOOOOTT! Obs! Obligatoriskt att dricka chokladmjölk till, bara så ni vet.
Il Buco
På Il Buco firade jag min 30-årsdag tillsammans med min vän Camilla och hennes man. Här åt vi en fast avsmakningsmeny om 5 rätter om jag minns det rätt. Den mest minnesvärda rätten var utan tvekan denna risotto med pumpa och getost. Mycket goda viner. Vilket jag visserligen upplever att man i princip får överallt i Köpenhamn? Älskade miljön här! Inredningen. Platsen! Allt!
Barabba
Barabba är en italiensk restaurang, som också verkar vara en av de restauranger i Köpenhamn vars kök stänger senast? Så sent som kl 1 på fredagar och lördagar. Heja!
Här äter man handrullad pasta! Väldigt god sådan. Gud vad jag älskar detta stället. Här ser vi en liten tryffelpasta.
Men något av det bästa med detta ställe är deras supermaxade brödkorg. Ställen som har bra bröd ligger mig absolut lite extra varmt om hjärtat. Och här fick man 3-4 olika sorters bröd. Focaccia, något surdegsbröd, ett brödkrisp och en friterad brödgrej med nån kräm. Mmmm, Barabba ni är bäst!
Hotell
Eftersom jag bor i Malmö bor jag sällan över i Köpenhamn. Men om jag gör det bor jag gärna på samma hotell, nämligen Hotel Central på Vesterbro.
Hotel Central
Jag fyller år i december vilket jag alltid har tyckt är jävligt trist. Tills jag började fira den i Köpenhamn. Sedan några år tillbaka har jag och min man som tradition att fira min födelsedag i Köpenhamn.
Och då tar jag allra helst in på Hotel Central. Det är ett hotel på Vesterbro som enbart har ett rum! På undervåningen ligger det ett litet café och på ovanvåningen ligger det enda rummet med utsikt över gatan. Cykel ingår vilket jag tycker är himla praktiskt om man ska ta en weekend i byn!
Här ser vi det lilla caféet på undervåningen. Deras specialitet är banana split. Så snällt och gulligt! Och så serverar de glögg i december såklart. Att nästan alla ställen serverar glögg i december i Köpenhamn? Varför gör inte vi det här?
Tyvärr har jag inga bilder från hotellrummet. Det är ganska litet, men mysigt! En väldigt speciell upplevelse att få bo sådär. Så, om ni vill boka något speciellt – boka Hotel Central! Tänk dock på att det knappt går att boka av rummet…
Granola
När man bor över på Hotel Central ingår det valfri frukost från systercaféet Granola som ligger runt hörnet. Jag älskar deras avokadomad med chili. Men på Granola kan man även äta pommes och dricka bubbel. Ja, det finns annat snacks också som denna fantastiska kronärtskockskräm med krasse. De har även milkshakes, desserter och huvudrätter. Ja, de har lite av allt möjligt. Men frukost från a la carte är något alldeles extra tycker jag!
Butiker
Då har vi slutligen kommit till den sista kategorin. Och det är trevliga butiker som säljer mat! Vin! Köksattiraljer!
Supermarco
Det första tipset är den italienska megagrossisten Supermarco. Varje gång vi tar bilen över sundet kör vi förbi Supermarco för att fylla bagageutrymmet med diverse mjöler, oljor, ostar, snacks och pastasorter. Ja, här finns verkligen allt! Konserver, färdigmat, chark om man äter sånt. Ett fantastiskt ställe som man bara måste uppleva!
Beau Marché
Beau Marché är en inredningsbutik som också råkar ha ett väldigt mysigt café/vinbar som ligger lite gömt på innergården. I butiken har jag köpt en del (dyrt!) porslin, kökshanddukar och glas. Men framförallt får jag bara väldigt mycket inspiration av hela miljön. Caféet på innergården har bra vin!
Jai en fin guide, selv for en indfødt ❤️ Hvis man elsker bøger, er her også nogle virkelig gode boghandlere: Møllegades Boghandel (har også tit spændende events, nogle gange i Litteraturhaus på den anden side af gaden) lige ved Pompette, Thiemers Magasin Thulinsgade (tæt på Hotel Central og Granola), Ræven og Pindsvinet (Vesterbrogade) og Tranqebar (Indre By).
Hvis man elsker kage, skal man i Dessertdragens Kageværksted i Sankt Peders Stræde i Indre By. Hvis man elsker vin og chillet stemning skal man på Sabotøren på Nørrebro.
[…] Köpenhamn […]