Jag älskar böcker. När barnen var små hade jag varken tid, lust eller möjlighet att läsa och jag överdriver inte när jag säger att en del av mig försvann under de åren. Det var inget jag tänkte avsevärt mycket på då, eller ens reflekterade över, men så fort jag började läsa igen var det så uppenbart hur viktigt läsningen faktiskt är för mig.
Att läsa kokböcker är ett ganska nytt intresse för mig. Jag har tyckt att det har varit så svårt att känna något av att läsa en klassisk receptbok. Jag vill liksom ha något mer. Jag vill att boken ska ge mig något. Jag vill lära mig något. Bli glad av formen! Börja tänka. Ja, jag vill på sätt och vis använda den på samma sätt som jag använder mina skönlitterära böcker. Nä men nu blev detta lite för pretentiöst va? Jag vill bara förmedla att böcker är så kul! Och att vi inte ska stirra oss blinda på topplistan på Adlibris, Bokus och Akademibokhandeln – det finns så så så mycket mer att upptäcka!
Och här är 5 böcker som jag har läst de senaste månaderna och som jag gillar. Låna på bibblan, köp till dig själv eller kanske till någon i julklapp? Böcker är det finaste man kan ge till någon, om du frågar mig. Alla dessa böcker finns att köpa på både Adlibris och på Papercut Shop, som två exempel. Jag har länkat till Adlibris här nedan under varje bok för att göra det enklare för er att läsa vidare. Och alla böcker är på engelska, förresten!
1. The Mezze Cookbook
Jag älskar både att äta, servera och laga plockmat av alla de slag. Och det finns definitivt utrymme för mig att bli bättre på det! Denna maffiga bok lär en laga (135 st!) enkla mezzerätter – både vegetariskt, fisk och kött. Och boken är absolut intressant även för den som är vegetarian. Jag är framförallt taggad på att laga:
- Tahiniremoulad med rotselleri
- Krispig kronärtskocka med Za’atar-aioli
- Kofta på röda linser med yoghurtsås
Här hittar du länk till the Mezze Cookbook.
2. The Middle Eastern Vegetarian Cookbook
Samma författare som har skrivit mezzeboken har även skrivit denna kokbok om vegetarisk mellanösternmat. Jag tycker att Salma Hage är en fenomenal receptkreatör. I den här boken finns det så mycket kul recept! Enkla och smarta smakkombinationer. Jag ser fram emot att laga:
- Fyllda babyauberginer med tomatsås
- Libanesisk moussaka (vegansk!)
- Bulgurfalafel
Här hittar du länk till The Middle Eastern Vegetarian Cookbook.
3. The Jewish Cookbook
Jag sträckkollade på hela Shtisel i våras på Netflix. Jag blev helt besatt av miljöerna, musiken, karaktärerna och – maten! När jag såg att the Jewish Cookbook fanns lade jag med andra ord en beställning direkt. Det är en oerhört maffig bok med judisk mat från hela världen. Av de 5 böcker som jag nämner i detta inlägg är denna mina absoluta favorit. Jag vill prova så mycket i denna, men det jag framförallt ser fram emot att prova är:
- Jerusalem Bagels
- Shlishkes (ungerska potatisdumplings)
- Sour Cherry Cake
Här hittar du länken till The Jewish Cookbook.
4. Cook This Book
Det är lite motsägelsefullt att ha med superpopulära Molly Baz på den här listan med tanke på hur oerhört populär hon är. Hennes debutkokbok är definitivt en topplistebok. Men det kanske ändå är någon här som har missat henne? Denna kokbok är framförallt oerhört snygg vilket gör att man ju älskar att bläddra i den. Recepten är framförallt enkla – och ofta smarta. Här är 3 grejer som jag vill prova att laga:
- Böngratäng med spicy greens och panko
- Kål med salta jordnötter och nuoc cham
- Potatissallad caesar-style
Här hittar du länken till Cook this Book.
5. Tokyo Stories
Då har vi kommit till det sista tipset vilket är Tokyo Stories som jag absolut köpte för att den hade ett fint omslag. Och visst, det är mycket möjligt att det är den finaste kokboken jag har i min bokhylla men den innehåller även en hel del intressanta recept. Om du är vegetarian och inte tycker det är kul att vegofiera recept skulle jag dock inte rekommendera den. Här är några av recepten som jag vill prova i vinter:
- Cheesy Goya Spring Rolls
- Katsu Sando
- Ebikatsu Burger