Tänk att det redan har gått 4 år sedan jag skrev ihop det här receptet åt Larsa. Jag har på senare tid börjat gå igenom mitt receptarkiv med det slutgiltiga målet att få in alla recept jag någonsin skapat (!) här på bloggen. Ett himla jobb eftersom allt ligger utspritt och osorterat. I alla fall. Imorse satt jag och bläddrade igenom min mobiltelefon på jakt efter bilden till dagens recept. Jag började leta i arkivet från hösten 2019 och fortsätta och bläddra och bläddra tills vi kommit till… 2017. Nä, men att tiden går så fort? Hur länge har jag jobbat med det här nu egentligen?
Efter 30 minuters jakt efter bilden hittade jag även receptet. Och för att komma till poängen är dagens recept en vintervariant av en bruschetta. Men får man kalla vad som helst för en bruschetta, tänker ni kanske nu? Definitionen av en bruschetta, vad jag kan googla mig till, är: thick slices of bread, rubbed with garlic and drizzled with olive oil. Med det sagt: toppingen är sekundär!
Den bruschettavariant som är mest känd är med tomattopping och helt ärligt är den inte så kul nu i januari. Tomaterna smakar mest vatten eller är typ “smulig”. Satsa istället på ett göra en topping med gröna ärtor! Och ni har väl inte glömt att i frysen är det alltid säsong, året om? Mina gröna ärtor blandar jag med mynta, olivolja, salt och mynta. Otroligt gott och enkelt. Passar perfekt som förrätt eller som tillbehör till en soppmiddag.
Ärtbruschetta med fetaost och mynta
- 4 tjocka skivor surdegsbröd
- 250 g frysta gröna ärtor
- 1-2 dl fet yoghurt
- 1 klyfta vitlök
- 100 g fetaost
- 1 ekologisk citron, zest
- 2-3 msk olivolja
- ett litet knippe mynta, finhackat
- salt och svartpeppar
- ev chiliflakes för extra hetta