JA, jag är besatt av miso och har det i allt just nu. Ni får leva med det. En annan sak som ni behöver leva med är att denna blogg just nu till ca 80% kretsar kring rabarbersäsongen. Jag älskar ju rabarber vansinnigt mycket och äter det helst till allt. Så, med det sagt! Nu ska ni få ytterligare ett recept med rabarber och miso.
Och denna dessert är något av det bästa jag vet. Jag bakar rabarber i mindre bitar i ugnen tillsammans med smör och vanilj. Rabarbern serverar jag sedan med vaniljglass och den absolut godaste smöriga kolasåsen. Rabarber + kolasås är en sådan toppenkombo! Ja, laga laga laga så länge den underbara rabarbersäsongen är här.
Och att plåta desserter… nä, men jag kan inte bättre än såhär! Jag lovar att det är godare än det ser ut!
Kolamisosås med brynt smör, rabarber och vaniljglass
Kolamisosås
- 30-50 g smör
- 1,5 dl vispgrädde
- 1,5 dl ljus sirap
- 1 dl strösocker
- 1 tsk miso
Tillbehör
- vaniljglass
- rabarber (kanske 1-2 små stjälkar för 4 personer)
- en nypa äkta vanilj alternativt vaniljsocker
- ev mynta
- ev kaksmulor
Såhär gör du
Börja med att göra kolasåsen. Bryn smöret och vispa därefter i övriga ingredienser. Låt småkoka ca 5 minuter under omrörning och låt därefter såsen svalna.
Sätt ugnen på 175 grader.
Dela rabarbern i stora bitar. Lägg bitarna i en ugnsfast form och lägg på någon matsked smör, lite strösocker och lite vanilj. Låt rosta i ugnen ca 15-20 minuter.
Lägg några bitar rabarber i en djup tallrik och servera med vaniljglass, kolasåsen och eventuellt lite mynta och krossade kakor.