Desserter! Något som jag länge tyckte var riktigt tråkigt och onödigt, men som på senare år har börjat kännas allt mer trevligt och… viktigt! Jag ska försöka bli bättre på att lägga upp dessa recept här också, som vår mandelkaka med brynt smör som vi så ofta bjuder på – eller de där frysta snickerskakorna som är ett sådant perfekt avslut på en middag.
Men vi börjar med den här äppeltarten som jag blev serverad på Cajsa Wargpriset för något år sedan. Det året vann Paul Svensson årets bästa kokbok för sin Frukt och bär A till Ö – och denna fenomenala dessert kom från just den boken. Sedan dess har äppeltarten kommit att bli en av våra favoritgrejer att servera som avslut på diverse middagar. Det är en helt fenomenal dessert som enbart kräver 5 ingredienser – och går att laga året om! Enkel, god, KUL! Köp boken också förresten, den är riktigt riktigt bra! Och receptet, kommer här:

Äppeltarte med vispat fänkålssmör
1 kyld smördeg
3 goda äpplen
100 g smör, rumstempererat
100 g strösocker
1 msk fänkålsfrön, mixade eller mortlade
Såhär gör du
Sätt ugnen på 220 grader.
Vispa socker och smör fluffigt tillsammans med de mixade fänkålsfröna.
Rulla ut smördegen på en plåt och picka den med en gaffel.
Skiva äpplena tunt och lägg dem omlott på smördegen, spara en cm till kanten. Stryk på smörblandningen jämnt över äpplena, hela vägen ut till kanten. Baka högt upp i ugnen tills degen fluffat upp, 13-15 minuter.
Låt svalna och servera som den är eller med lite vaniljglass.

SÅ roligt att gå in här och få se nya inlägg, har längtat!
Åh, det var fint att läsa! Har äntligen fått tillbaka lite lust till att skriva, fota och göra recept 🙂