Som ni vet älskar jag att matpreppa. Ja, det kanske låter som en konstig sak att älska men nu är det som det är. På söndagarna brukar jag ta mig lite tid att förbereda inför veckan. Kanske gör jag någon matlåda, kokar ihop en chiliolja eller preppar någon quesadilla som jag lägger in i frysen redo för mackgrillen.

En sak som jag har börjat tycka väldigt mycket om att göra är olika typer av grytbaser. Det kan vara en stroganoffbas, eller pastasåsbas – eller som här en garam masalabas. Du kokar då ihop en stor sats sådan, vilket inte tar dig mer än 10-15 minuter om du hackar löken snabbt. Sedan mixar du ihop allt, lägger över i portionsformar och fryser in.

När det är dags att äta tinar du upp din grytbas och steker upp valfritt protein. Min favorit är grillost, men det funkar ju lika bra med rostad blomkål eller stora vita bönor. Eller färdiggrillad kyckling om du äter det. Sjukt smidigt och förenklar vardagen! Och ärligt talat, perfekt present att ge bort till den som ska få en bebis? Mer frysmat till alla!

Garam masalabas att frysa in
4-6 portioner (dubbla det gärna!)
- 25 g smör
- 1 gul lök, finhackad
- 2 vitlöksklyftor, finhackade
- 1 stor morot, riven
- 1-2 msk finhackad ingefära
- 1 tsk chiliflakes eller 1/2 grön chili finhackad
- 3 msk tomatpuré
- 1 msk garam masala
- 1 tetra passerade tomater à 400 g
- 5-6 dl vatten
- 2 dl crème fraiche (obs! viktigt det är vanlig, fet crème fraiche när man ska frysa in!)
- 1 tetra kokta röda linser, sköljda
- Lime eller citron
- Salt och svartpeppar
Såhär gör du
Stek lök, vitlök, morot och ingefära mjukt i smör. Ha i garam masala, chiliflakes och tomatpuré och låt steka med 2-3 minuter. Ha i passerade tomater, vatten, linser, crème fraiche, salt och peppar. Låt koka ihop 10 minuter. Mixa slätt och smaksätt med lime- eller citronsaft. Ha eventuellt i mer vatten om du tycker såsen är för tjock.
Frys in i portionsformar och tina i kastrull när det är dags att äta. Blanda ner valfritt protein, t ex paneer, grillost eller kikärtor.
Servera med ris, koriander och kanske en kål- eller morotssallad. Nom nom!
