
Hej Marie! Vem är du? Berätta om Roman Flamingo! Var kommer namnet ifrån?
HEEEEJ!
Jag heter Marie Birde och har en kompis som beskriver mig som den lökigaste hon vet. Blev så glad när jag hörde det första gången för jag älskar ju lök (äter den rå) och tycker det är så lyxigt att ha många lager!
Men utöver det är jag journalist sen för alltid, självutnämnd foodie sen typ 10 år tillbaka och en som lär sig mer fun facts än vad man behöver.
Är annars mest känd för kulttidningen Darling och Stil i P1. Nu gör jag också ett lyxigt magasin för barn: KOKO – världens bästa kompis. För det tycker jag att barna ska ha.
Men MAT ändå, det är väl ändå det som är roligast av allt. Jag tycker det iaf, så drog igång IG-kontot Roman Flamingo för något år sen – om popkultur och mat. Ville ha ett klurigt och bra namn, som i sig berättar vad jag gillar, och hittade ett recept på just en Roman Flamingo i världens äldsta bevarade kokbok som gjordes till finsmakaren Apicius! En roman flamingo låter ju som en belevad livsnjutare (hoppas någon gång kunna leva upp till namnet!).
Ge mig ett matminne? Dåligt eller bra spelar ingen roll – men en kul historia vill jag ha!
Så många att välja på! Som när jag åt piraya i en regnskog eller åkte till Italien för att äta på världens bästa restaurang eller åt en traditionell nyårsmiddag i Kyoto (inte så gott), men jag väljer nog en resa till Moskva med en skådis som vi kan kalla Alexandra Dahlström eftersom hon heter så, som bjöd på alla ytterligheter. En kväll åt vi kaviar och blini och drack alldeles för mycket vodka och nästa började vi prata med en dam på gatan och blev hembjudna till henne för att äta en soppa med degknyten i – och fick veta allt om hennes liv och hundra sorger. Så fint! Tänker ofta att det är exakt så en middag ska vara.
Vem skulle du vilja bjuda på middag?
Nån kul och hungrig! Om Chevy Chase fortfarande hade varit rolig hade han varit given, men nu… Lena Dunham! Allt hon gjort för mänskligheten!
Vem skulle du vilja bli bjuden på middag av?
Marie Bourgeois och Eugenie Frazier som var de två madamer som ”uppfann” det franska köket och uppfostrade alla ”de stora franska kockarna” utan att ha fått den cred de förtjänar. Vill veta allt om deras liv och var de hittade inspiration till sin matlagning. Håller tummarna för att färska grodor (som var en av deras specialiteter) inte kommer upp på bordet.
Eller förresten, skulle bli glad av att bli matad av vilken italiensk nonna som helst som kan sin pasta och gelato. Är ju inte kräsen! Eller jo det är jag visst det.
Mat och kultur. Varför är det så jävla kul?
Hehe, bra fråga! Tycker konstnären Wayne Thibaud förklarade det så fint en gång: ”Det finns hur många historier och filosofier som helst att diskutera, men när det verkligen gäller tänker vi ändå på vad vi ska äta idag”.
Jag tänker jämt på mat, men måste ju få det att passa in med min image som kulturell :-).
Säg 5 saker i matväg som man aldrig hittar i ditt kylskåp
Hmm. Tycker jag är öppen för det mesta men skulle aldrig köpa hem:
01. Margarin
02. Blodpudding
03. Risgrynsgröt i korv
04. Lättmjölk (eller andra lätta mjölkprodukter)
05. Kvarg – mest för att jag tycker att det låter så oaptitligt. Varg med ett k.
Vad kommer man kunna läsa hos dig?
Om mat och popkultur. Allt roligt om mat. Och tipsiga grejer.
Är ingen kock så fokuserar på att lyfta fram de som är duktiga på sin grej, och på rolig info kring mat. Ibland är det långsökt, men jag hoppas att det mest ska vara överraskande och nåt man kan prata om när man själv äter middag.
Beskriv din smakpalett
Enkla och goda smaker tycker jag om. Och så har jag en grej för sött. Läser alltså alla matsedlar och kokböcker bakifrån.
Säg en underskattad råvara/maträtt:
Ärtsoppa.
Så många förutfattade meningar kring ärtsoppa, så gott när man äter den. Ja den gröna alltså. Sån bonus att man får pannkakor efteråt också.
Och en överskattad!
Chevre chaud. För att det är så få som kan göra den till perfektion, och det är bara då den är riktigt god. Halloumi är nästan aldrig heller så gott som man tänker. Smaklös och gnisslig och tillför inte så mycket.
När blev jag en osthatare?
Du sitter på death row. Vad har du begått för brott och vad består din sista måltid av?
Visst får man en trerätters?
Skulle beställa:
Löjromstoast
Pilgrimsmussla med potatismos
Passionsfruktssufflé
Så trist att man får dödsstraff för att stjäla choklad nuförtin. Det var nödläge, Ok. Dumt av den som höll i chokladen att göra motstånd.