Nu börjar snart semestern vilket sedan man fick barn betyder att man väntas laga mat en miljoner gånger om dagen. Vi brukar köra på tacokonceptet hela sommaren vilket innebär att jag hackar upp en massa blandade grejer och förvarar i glasburkar i kylen. Som bönor, potatis, fetaost, gurka, majs, soltorkad tomat, tomater, kokt ägg, pasta, gryn, olika röror etc. Sen får alla plocka ihop sin egna lilla pastasallad, tacorätt, fyllt pitabröd, bakpotatis eller liknande. Ja, det ÄR så smidigt! Detta gör vi ofta på vintern också, men då som plåtmat. Men det får man läsa mer om i kokboken Plåtmat.
Ett annat sommarknep är att alltid ha kokt färskpotatis färdigt i kylen. Då kan du göra potatisomelett, potatissallad, stekt potatis, våfflor med potatis och så vidare. Och ett förslag på en sådan enkel och snabblagad sommarmåltid ska jag bjuda på här idag. Det är egentligen inte ett recept, utan kanske mer ett knep för hur du får fram middag eller lunch på nolltid.
Sommarens enklaste lunch steg-för-steg
1. Potatis
Stek kokt, halverad färskpotatis i en stekpanna tillsammans med smör och lite ströbröd. Du får gärna slänga ner en liten näve färsk salvia också om du har det hemma.
2. Ägg
När potatisen har fått fin färg gör du några gropar i stekpannan och knäcker i några ägg. Låt de steka med utan omrörning tills de stelnat. Om du vill kan du lägga på ett lock så går det lite fortare.
3. Sås
Blanda ihop en sås! Jag gör min på grekisk yoghurt och valfria örter. Herbes de Provence är min favorit och den går både att köpa som en fryst örtblandning och som en torkad. Om du vill kan du ha i lite citronsaft också. Eller lite honung. Salt och peppar! Bottna sedan din tallrik med den goda såsen. Det måste vara jättemycket.
4. Komponering
Toppa såsen med potatis- och äggsteket. Toppa med tomat som du snabbt har låtit slunga i en god vinäger. Toppa även med goda örter såsom dill eller persilja. Avsluta med att ringla över en god olivolja alternativt en god smaksatt olja t ex citron.
Sådär! Sen har du din middag eller sommarlunch färdig. Går supersnabbt, är gott, enkelt, billigt!
kör också tacokonceptet på sommaren! egenplock av pastasallad och sen kan man dra. perfekt om man vill snabbt till stranden också!
Men just det! Så smart till picknicken ju. Ska vi lätt köra på i sommar också!