För några veckor sedan bodde jag “po landet” och hade därmed begränsade möjligheter att ta mig till mataffären. Och aldrig känner jag mig så inspirerad och kreativ som då. Fick helt enkelt komma på något att laga på det jag hade hemma och det resulterade i denna somriga plockmåltid. Mmm vad man älskar när man har tid att laga den här typen av käk va!
Att laga mat med filodeg var nytt för mig. Har tyckt det verkat vara lite omständigt och störigt med det sköra pappret – men helt ärligt var det ju verkligen inga problem alls. Enkelt att jobba med, gott och kul! Men nu ska vi kika på recepten!
SÅ! Vad har ni får rätter här då?
- Filodegsrullar med vegofärs, citronzest, jalapeños och vitost
- Tomatsallad med vitvinsvinäger, mynta och eldost/halloumi/grillost
- Gurksallad med vitost, oliver, jalapeños och mynta
- Tzatziki med stora gurkbitar, mynta och vitlök
Filodegsrullar med vegofärs
Ok, vi börjar med att prata om filodegsrullarna. Ingenting i dagens inlägg behöver ett exakt recept – snarare en liten enkel instruktion. Så det du gör när du ska göra dina filodegsrullar är att plocka ut vegofärs från frysen. Jag använder mig här av den formbara vegofärsen från Anamma. När den har tinat smaksätter du den. Om du vill kan du steka den först i lite olja. Men du kan också skippa det och smaksätta direkt. Jag blandar ner mycket fetaost. Har i citronzest. Hackar ner färsk jalapeño. Saltar och peppar.
Därefter tar du fram filodegen från frysen. Rulla ut den och pensla den med smält eller brynt smör. På hela arket! Lägg en radda färsblandning på arket och rulla ihop. Om det är svårt att få degen att fästa penslar du bara på mer smör. Gör om processen tills all färssmet är slut. Lägg dina filodegsrullar på en bakplåtspappersklädd plåt och låt tillagas i ugnen på kanske 200 grader tills de blivit gyllene och fina. Låt svalna lite och toppa därefter med färsk mynta.
Tomatsallad med ost
Denna tomatsallad är fantastisk att laga på sommaren. Tomaterna otroliga just nu. Den som ätit mest tomater när sommaren är slut har vunnit bara så ni vet. Men tillbaka till utförandet! Du delar dina tomater i ojämna bitar. Ganska stora bitar ska det vara. Ha på en god vitvinsvinäger, salta och peppra.
Dela din eldost/halloumi/grillost i ganska stora kuber och stek dem i olja tills de blivit krispiga och gyllene. Lägg på eldosten på tomaten, toppa med mynta och servera direkt!
Gurksallad med vitost
Vitost är typ som fetaost men den är billigare, mjukare och mer mild i smaken. God till mycket men verkligen helt perfekt i sallader. Dela din gurka i stora ojämna bitar och lägg på ett fat. Toppa med stora bitar vitost. Skiva jalapeñon tunt och lägg den i lite vitvinsvinäger och honung och låt dra en stund. Lägg över jalapeñosen på gurkan. Toppa med oliver, mynta och rikligt med olivolja. Salta och peppra.
Tzatziki-ish
Jag älskar tzatziki och älskar framförallt hur enkelt det är att variera grundreceptet. Som att byta ut gurkan mot äpple. Ha i lite dill eller honung. Här har jag valt att skära gurkan i bitar istället för att riva den. Sen har jag haft i lite honung. Salt, peppar och massvis av riven vitlök. Toppa din tzatziki med god olivolja. Klart!