Jag var 10 år när jag fick min efterlängtade lillasyster Lina. Dagen mina föräldrar kom hem med henne var den lyckligaste i hela mitt liv. Sedan dess har vi i princip suttit ihop. Det finns en miljon saker att älska med min lillasyster men en sak som jag verkligen, verkligen uppskattar med henne är att hon är så bra på att ta för sig av livet. Som ett exempel brukar hon bjuda in sig själv på middag. Och jag blir lika glad varje gång hon gör det.
Så, när hon såg min veckomeny som jag publicerade upp på Instagram häromdagen skrev hon: “vilken dag ska du laga lasagnen? Jag kommer”. Med Lina är inget komplicerat. Hon dyker upp med sin kille och deras lilla bebis, sedan äter vi oftast i soffan framför TVn. Ibland i pyjamas, alltid omringade av fluffiga täcken till min mans stora förtvivlan.
Den här gången lagade jag en lasagne med getostkräm och tomatsås. I tomatsåsen hade jag i massa grönkål samt soltorkade tomater och herbes de Provence. Servera lasagnen med en örtkräm vid sidan samt en riktigt stor grönsallad, gärna med gurka och salladsdressing precis som man fick den på 90-talet.
Getostlasagne med grönkål och herbes de Provence
ca 8 portioner
- 1 gul lök, finhackad
- 3 vitlök, pressade
- 2-3 msk tomatpuré
- 3 burkar valfri konserverad tomat, t ex finkrossade, passerade eller hela
- 1 paket fryst hackad grönkål a 450 g, tinad och avrunnen
- en skvätt vitt vin
- 2 tsk herbes de Provence
- 1 dl finhackade soltorkade tomater (motsvarande ungefär 1 liten burk)
- 1 tsk balsamvinäger
- salt och svartpeppar
- olja till stekning
- ev extra ost att toppa med, t ex cheddar/mozzarella eller parmesan
- lasagneplattor (jag vet inte hur många, det är inte så noga)
Getostkräm
- 300 g getost, t ex chèvre och/eller färsk getost
- 5 dl crème fraiche
- 3 dl finriven parmesan
- ev lite torkad herbes de Provence
Servering
- valfri grönsallad
- (grillad) citron
Stek gul lök mjukt i olja i en stor kastrull. När den har mjuknat, ha i vitlök och tomatpuré. Låt tomatpurén glaseras ca 2 minuter. Ha i det vita vinet och låt det koka in. Ha i grönkålen och låt den steka tills vätskan kokat in. Ha i de konserverade tomaterna, soltorkade tomater, herbes de Provence samt balsamvinäger. Salta och peppra. Låt koka ca 30 minuter.
Mixa getost med crème fraichen. Ha eventuellt i lite herbes de Provence samt riven parmesan.
Varva tomatsåsen med getostkrämen och lasagneplattor. Avsluta med ett lager getostkräm. Ha på rikligt med ost, t ex parmesan eller cheddar/mozzarella. Låt gratinera i mitten av ugnen ca 30 minuter.
Låt svalna en aning och servera med en stor grönsallad vid sidan samt gärna grillad citron samt en örtkräm.