Ett skepp kommer lastat med ett litet helgsnacks! Ja, snacks i den bemärkelsen att den serveras som plockmat. Det är väl ändå den bästa maten? Massa olika goda rätter: oliver, bröd och smör, pimientos, någon liten sallad, potatis! Allt placerat mitt på bordet så att alla kan moffa i sig bäst de vill.
Inspirationen till dagens recept kommer från mojo rojo-potatisen. Rostad potatis som serveras med en röd paprikasås och majonnäs. Jag valde istället att ha krossad potatis som bas. Att först koka potatisen innan den går in i ugnen är så oerhört gott och ger en krispig potatis som är riktigt go inuti. Såsen jag serverar till är en slags röd pesto. En vegansk sådan. Soltorkade tomater och cashewnötter får mixas och sen är det klart. Oerhört enkelt och görs på skafferivaror som man alltid kan ha hemma.
Men nu ska jag inte tjata mer, ni fattar – det är en bra rätt helt enkelt. En liten påminnelse inför sommaren bara att alltid ha kokt potatis i kylen. Perfekt att rosta, ha i sallader, göra potatissallad på, riva ner i våfflor und so weiter.
Krossad potatis med pesto rosso, majonnäs och persilja
Krossad potatis
1 kg kokt potatis, gärna en lite mindre variant t ex delikatesspotatis
Olja, till rostning
Pesto rosso
200 g soltorkad tomat i olja
1,5 dl cashewnötter
1 vitlöksklyfta, finhackad
En liten nypa chiliflakes
Salt och svartpeppar
Servering
1 dl majonnäs
Färsk persilja, grovhackad
Såhär gör du
- Värm ugnen till 250 grader (alternativt 225 grader varmluft).
- Lägg ut den kokta potatisen på en klädd plåt. Krossa den lätt med baksidan av en träsked. Ringla över olja och placera i mitten av ugnen och låt rosta tills potatisen är krispig och gyllene, ca 20-30 minuter beroende på hur stora potatisar du har använt. Salta.
- Gör peston genom att mixa samtliga ingredienser grovt. Det får gärna vara lite bitar kvar. Smaka av med salt och svartpeppar.
- Fördela majonnäsen jämnt på ett fat. Toppa med den krossade potatisen, pesto rosson, persilja och lite extra svartpeppar.