För några veckor sedan gjorde jag en livesändning på Instagram med min kompis Sahar Sorati. Sahar är, förutom en av de mest underbara människor som jag har haft turen att lära känna genom Instagram, en fantastiskt duktig kock.
Syftet med denna livesändning var att Sahar skulle lära mig laga persiskt ris. Det är något som jag har velat lära mig väldigt, väldigt länge – jag är rätt bra på smaker, men rent tekniskt är jag inte så kunnig. SÅ! Vilken lyx då att få handledning av Sahar i något som ändå kräver en del finess.
Vad är persiskt ris?
Men vad är persiskt ris då? Ja, jag ska försöka svara på den frågan bäst jag kan utifrån vad Sahar har berättat för mig. För det första lagas riset på basmatiris. I livesändningen använde vi oss av något som Sahar kallar för “hästriset”. Hon var noga med att berätta att vi inte använde oss av just det riset för att det är det bästa på marknaden, utan för att det är ett bra ris som man kan hitta i “vanliga” matbutiken. T ex Willys. Detta ris ska därefter sköljas noga, kokas upp snabbt och slutligen ångas. Då blir det sådär smörigt och luftigt – men samtidigt smakrikt. Man kan smaksätta riset med saffran och gurkmeja.
När man lagar persiskt ris man kan göra det med tahdig. Ja, ett krispigt täcke! Vi gjorde vår med potatis, men det går fint att göra det med t ex libabröd också. Riset får alltså ångkokas tillsammans med potatis – och sen vänder man på kastrullen och får en fin, stor kolhydratskaka. Ja, ni måste verkligen laga detta, klicka här för att komma till matlagningskursen på Instagram.
Inköpslista
Om du vill laga riset tillsammans med mig och Sahar får du klicka på länken här för att komma direkt till filmklippet. Här är den utrustning och råvaror som du behöver ha hemma för att delta:
- En 5 liters nonstickkastrull + lock alternativt riskokaren ”Pars Khazar” (här i Malmö går den att köpa på den persiska butiken på Möllevångstorget, Teheran Supermarket)
- En 5-10 liters kastrull som riset först skall kokas i
- En ren kökshandduk som vi kommer att använda till ångningen av riset (tvättad med oparfymerat tvättmedel, obs viktigt)
- Skärbräda
- Vass kniv
- Mortel
- Potatisskalare
- En stor sil
- Hästriset (1,5-2 dl/portion)
- salt
- ca 5-6 fasta potatisar
- 1 paket saffran
- 100-150 g smör
- 4-5 msk rapsolja
Servera till riset?
Efter livesändningen lagade jag persiskt ris varje dag under en veckas tid. Det är totalt beroendeframkallande och ganska enkelt så snart man börjat få in tekniken. Det persiska riset serverade vi varje dag med vad vi har börjat kalla för Sahars Sallad; det vill säga hackad gurka, tomat, gul lök och citron. Till detta kan man äta olika sorters grytor – men vi är ofta lata och äter antingen bara stekt ägg alternativt en ägg- och tomatröra. På Sahars Instagram hittar ni allt ni behöver veta om hur man lagar flera olika persiska grytor, så in och kika där!
Och följ Sahar! I vanliga fall för matlagningen, men just nu för all uppdatering om vad som sker i Iran.
[…] här på bloggen, vi gjorde nämligen en livesändning ihop tidigare i höstas där vi lagade persiskt ris tillsammans. Om ni inte redan följer henne, gör det nu! Sedan i höstas har hennes konto […]