För några veckor sedan fyllde min man år och i samband med det beslutade vi oss för att slå ihop hans årliga födelsedagsfest med vår inflyttningsfest. Att bestämma tema för festen var ett mycket enkelt beslut denna gång: det blev såklart “korv”.
Ja, det är verkligen ingen hemlighet att vi i den här familjen älskar korv. Och att bjuda på just korv på kalas är så enkelt, kul, trevligt och prisvärt. Jag tänkte därför att dagens blogginlägg ska handla om vad du kan laga/köpa om du också vill anordna ett extraordinärt korvkalas i höst!
1. Korvarna
De godaste vegokorvarna tycker jag är Bratwursten från Peas of Heaven. Vi körde även på Stacky’s i brödrosten för de som föredrar det. Vad gäller korv med animalier köpte vi det mesta från Lidl, de har väldigt mycket bra svenskt kött där. Även Korvolle har roliga korvar!
2. Bröden
Vi hade 3 olika sorters bröd på vår fest:
- surdegsbröd från Korvolle. Ett väldigt lyxigt, matigt och lite större korvbröd. Om du vill beställa ett större parti nybakade korvbröd från Korvolle, se till att göra det i tid bara.
- de små briochebröden från Lidl
- vanliga billiga korvbröd till barnen
3. Potatisen
Till ett korvkalas är det viktigt att ha minst 2 sorters potatis vid sidan.
- Krämig potatissallad, t ex den med brynt smör eller en med dijonsenap. Det går att beställa hem en riktigt, riktigt god vegansk potatissallad från… ja, Korvolle såklart. Obs! Jag är inte sponsrad, jag är bara en mycket nöjd kund.
- Pommes! Man måste ha pommes på korvfest. Jag fick låna en fritös från min kompis Joakim och sen friterade vi skånska pommes från Green Fries allt eftersom under kvällen. Green Fries går att hitta lite varstans, här i Malmö på Ica Maxi.
- Om du pallar: MOS! Pulvermos funkar men se till att ha i massvis av smör andra goa grejer. Kanske någon riven ost? Crème fraiche?
4. Tillbehören
Massvis av tillbehör är obligatoriskt, såklart.
- surkål
- rostad lök
- finhackad lök
- cornichoner
- hackad isbergssallad
- krossade dillchips
- picklade jordnärtskockor
- pommes pinnes
- inlagd gurka
5. Sås
- senap (flera olika sorter)
- ketchup (flera olika sorter, missa t ex inte curryketchupen från Lidl)
- remoulad
- ajvar
- chilisås och mild sås (från Korvolle t ex)
- fransk hotdog-dressing
- vitlöksdressing
- gurkmajonnäs
6. Drycken
Det är kul att ställa fram en skål med Pretzls till ölen, de går att köpa på Lidl. Fråga gärna butiken någon dag innan bara så att de hinner baka upp rätt mängd till er. Köps annars i bröddisken. Och obligatorisk dryck på korvkalas är såklart:
- Pucko
- Tuborg
7. Dessert
Slutligen kommer vi till desserten. Och vad vill man servera då? JO,
- Glassbuffé! Fyll frysen med glassbåtar och glassbiskvier.
- Snusklubbor
Sådär! Det var allt jag hade att berätta på tema KORVKALAS. Har jag missat något i min lista? Skriv en kommentar!
Genialiskt! Nu får det bli korvfest snart här hemma!
Helt rätt! Den bästa fest man kan ha
krossade dillchips… såklart! Har bara kört det på smörgåstårta tidigare men såklart ska den med i korvbrödet!
Haha, den ska med i korvbrödet!