Ska vi prata lite julklappar? Ja, något litet tips kan vara kul att hinna med. När jag var barn brukade mina föräldrar ge mig en cd-skiva, en bok och en film i födelsedagspresent. Det brukade jag bli väldigt glad och nöjd med – så det presentkonceptet har jag tagit med min in i mitt vuxenliv.
Det innebär att jag oftast ger bort en bok i julklapp till mina vänner och släktingar. I år har jag köpt skönlitterärt till samtliga – men en bra kokbok som man kan underhålla sig med i mellandagarna är inte tråkigt det heller. Så, här kommer ett skepp med några kokbokstips med nyutgivningar från mina kollegor:
Slurp: Bara nudlar och annat som hör till av Dennis Yen
Jag har fått flera vänner genom sociala medier under mina år som aktiv med Tuvessonskan. En av de som har kommit mig allra närmast är Dennis Yen. En fantastisk person och kock. Dennis har skrivit en hel kokbok om nudlar och allt som hör till. Allt ifrån hur du pimpar snabbnudlar till hur du gör dina egna. Det finns en nudelrätt för alla tillfällen. Därutöver skriver han en himla massa fina texter, som en liten bonus till de fantastiska recepten. Här kan du beställa boken – och här kan du läsa en text som jag har skrivit om Dennis.
Dumplings & annan Dim Sum av Karin Lei
Kokbokstips nummer två är Karin Leis nya bok om dumplings. Som för det första är väldigt fin och för det andra är väldigt välskriven. Något man tyvärr inte tar för givet när det gäller kokböcker. I Dumplings och annan Dim Som lär vi oss inte helt oväntat att laga dumplings. Jag tänker att det är det perfekta pysslet att sysselsätta sig med under mellandagarna och den efterföljande ledigheten. Det ska jag göra i alla fall. Här kan du läsa mer om boken och här kan du läsa en intervju som jag tidigare har gjort med författaren.
100 små rätter av Klara Ingemyr
Då har vi kommit till det sista tipset! Vilket också är den mest maxade boken. 220 sidor fyllt av smårätter! Klara Ingemyr har ju verkligen gjort succé på Instagram de senaste åren med sitt konto @1000smårätter och urgoda recept. Och nu har hon blivit med kokbok! En väldigt, väldigt fin sådan. Kanske den perfekta festboken dessutom? Ja, boken som ständigt kommer svara på den evigt aktuella frågan “vad ska jag laga till helgen?”. Här kan du läsa mer om boken.