Ny vecka betyder ny veckans babe! Ni vet väl vad det betyder vid det här laget? Jag presenterar en produkt som jag tycker väldigt mycket om – och ni följare får vara med och bidra med era bästa tips på hur man kan använda den. Och dagens produkt som vi ska fördjupa oss i är *trumvirvel* harissa.
Tidigare har jag presenterat:
Men vad är harissa då? Hur använder man det? Vad smakar det? Vad är det som gör det till en sådan toppenprodukt? Det ska vi kika på nu!
Vad är harissa?
Vi tar det från början. Vad är harissa? Harissa är en chilipasta från Nordafrika. Denna chilipaste består huvudsakligen av chili, vitlök och kryddor såsom koriander och kummin. Otroligt god och umamirik! Till konsistensen påminner den på många sätt om tomatpuré – och går att köpa både på burk och på tub. Harissa kan dock vara väldigt starkt, så om du är känslig tänk på att ta lite paste i taget tills du har den styrka du gillar.
Jag köper min harissa färdig, men det går givetvis bra att göra egen harissa om man vill det: här är ett exempel på ett recept du kan prova.
Pasta med kikärtor och harissa
Var kan man köpa harissa?
Ni är flera som har skrivit till mig och berättat att ni har svårt att hitta harissa i er matbutik. Ni vet väl om att ni alltid kan fråga snällt i matbutiken om de kan ta in era favoritprodukter? Här i Malmö finns det massvis av olika harissavarianter på Lucu. Även Ica Maxi i Västra hamnen har flera olika varianter på tub. Och glöm för allt i världen inte bort nätmathandeln! Både Mathem samt Mat.se har harissa i sitt sortiment.
Ni får gärna tipsa varandra om de bästa harissasorterna i kommentarsfältet! Skriv vilket märke du brukar köpa samt var du brukar köpa din harissa, så blir det enklare att hitta.

Hur använder man harissa?
Harissa är gott att använda till hur mycket som helst. Om harissa är helt nytt för dig rekommenderar jag dig att prova den bakade vitkålen med harissa och grönkål från MJs restaurang här i Malmö – den tror jag kan vara en perfekt inkörsport till harissans värld.
Jag har i min tur hur många harissarecept som helst. Jag har en del recept med harissa i min böcker – och här är några av de som finns på bloggen:
Smörig linsgryta med garam masala, citrus och harissahalloumi
Pasta e ceci med harissa och brödsmul
Smörbakad vitkål med harissagrädde, grönkålschips, äggkräm och hasselnötter
Rostad morotssoppa med harissa, pumpafrön och yoghurtbollar
Vegansk krispig harissaburgare

Era bästa harissatips
Och ni har i vanlig ordning kommit med en massa härliga tips! Om du har några fler tips på hur man kan använda sig av harissa i sin matlagning får du gärna fylla på i kommentarsfältet.
- i dressing till couscous (blanda med olivolja och lite vatten)
- i en pasta alla vodka (tillsammans med tomatpurén)
- servera som dipp till bröd (blanda harissa med olivolja)
- lägg ett tunt lager i en toast med ost
- rosta morötter i harissa + smör och servera med yoghurt, granatäpple och rostade mandlar
- ha som smaksättare i tomatsoppan
- som smaksättare i shakshuka
- i biffar
- i tacofärsen
- harissa + tomat är en perfekt kombo! Lägg på friterad aubergine!
- smaksätt färs och gör urfaspett
- god i alla tomatbaserade grytor (använd tillsamman med tomatpuré)
- stek halloumi i harissa
- i en korv stroganoff
- blanda med brynt smör och servera med sötpotatis
- rosta morötter, lök och kikärtor i ugnen i en harissamarinad med spiskummin och olja. Servera i en couscoussallad.
- smaksätt formbar färs och gör bollar
- ha i en marinad till grillat (t ex aubergine)
Jag brukar använda harissa till att göra kallsås till köfte (biffar,köttbullar). Blanda harissa till turkiskyoghurt och en vitlöksklyfta. Jag har fryst min harissa men vet inte om man kan göra det.
Åh, bra tips! Jag har läst att flera fryser sin harissa – så det verkar som att det ska gå bra.