Det är en ny vecka och därmed dags för en ny veckans babe! Det ständigt återkommande temat där jag presenterar olika favoritprodukter som ligger mig lite extra varmt om hjärtat. Tidigare veckor har vi behandlat:
Vad är syrad grädde?
Och idag har det alltså blivit dags för babe nr 6, vilket är syrad grädde. Det här är en av mina absolut viktigaste stapelvaror. Jag vet helt ärligt inte hur mitt matlagningsliv hade sett ut utan denna ypperliga produkt. Ni som har följt mig ett tag eller äger någon av mina kokböcker har troligtvis inte missat att jag älskar den här lilla grädden. Jag har den i många av mina recept – men jag har aldrig gått närmare inpå vad det är som gör att jag älskar den så mycket.
Men vad är syrad grädde då? Jo, det är vad det låter som. Grädde som blivit syrad med mjölksyrabakterier. Den smakar syrligt, gräddigt och frisk och är flytande i konsistensen. Precis som vanlig grädde köper man den på en liten flaska.
- 1. Hällbarheten: Syrad grädde är till skillnad från crème fraiche flytande och hällbar och därmed enklare att använda i grytor eller soppor.
- 2. Konsistensen: Den syrade grädden ger en “lättare” konsistens i såser och soppor.
- 3. Vispbarheten: När man vispar syrad grädde får produkten ett mjukt skum som på många sätt liknar vispgräddens, dock blir den inte lika luftig.
- 4. Smaken: Den syrade grädden har en annan smakprofil än crème fraiche då den har en annan mjölksyrakultur och tillverkningsprocess. Den syrade grädden har en lite friskare, syrligare och gräddigare smak.
Om du inte kan hitta syrad grädde i butiken kan det gå bra att ersätta med smetana och i “värsta” fall crème fraiche. Men leta efter den syrade grädden, den har något eget!
Var kan man köpa syrad grädde?
Vad jag vet finns det enbart en syrad grädde på den svenska matmarknaden. Och det är varianten från Arla. Denna går att köpa i större, mer välsorterade matbutiker. Jag vet t ex att Ica har den inne. Kom ihåg att man alltid kan be sin Icabutik att ta in produkter som man är nyfiken på. Den syrade grädden hittar du på mejerihyllan vid vispgrädden.
Den syrade gräddens användningsområden
För första gången sedan vi började med den här följetången på bloggen har jag inte frågat er läsare hur ni använder er av produkten. Jag har helt enkelt inte varit aktiv på Instagram. Jag tänker att ni gärna får fylla på med era bästa användningsområden här i kommentarsfältet istället – så lägger jag in era tips i blogginlägget allt eftersom.
Jag använder framförallt den syrade grädden i soppor, såser samt i pastarätter.
- Mitt bästa recept på majssoppa med syrad grädde och garam masala
- Sparrissoppa med syrad grädde, äpple och dill
- Rotfruktssoppa med kantareller och syrad grädde
- Snabb svampsoppa med syrad grädde och dill + förslag på goda toppingar
- Grön ärtsoppa med syrad grädde, fetaost och gurka
- mixa med mozzarella till en fuskburrata
- Rostad rotsellerisoppa med gurka, äpple, feta och brynt hasselnötssmör
- Grönkålspasta med vitvinssås och comtéost
- Gnocchi med kronärtskockssås
Hur använder du syrad grädde? Fyll gärna på med tips i kommentarsfältet!
Jag gör din citronhalloumipasta med syrad grädde istället för creme fraiche! Har också citronskal o svartpeppar istället för citronpeppar för har aldrig lyckats köpa citronpeppar haha och får ju då också citronjuice av samma citron. Oj vad många gånger jag skrivit order citron nu
Åh, det ska jag också börja göra nu!
[…] Veckans babe #6 Syrad grädde […]